Hemsidor i Idrottonline stängs ner 2022-12-31. Läs mer
Hoppa till sidans innehåll

SM-guld till Melwin - igen

05 AUG 2022 21:54
För två år sedan vann han SM-guld som rekordung i Uppsala och i vintras blev det första SM-titeln inomhus. Idag var det dags igen.
  • Skapad: 05 AUG 2022 21:54

Efter ett skadefyllt 2021 har Melwin Lycke Holm under det här året visat vem som är Sveriges just nu bäste höjdhoppare på herrsidan. Efter SM-guldet inomhus med 2.16 i Växjö och personbästat 2.18 veckan efter vid IJSM i Skellefteå har sommaren varit stabil på en hög nivå. Tävling efter tävling i intervallet 2.10-2.16 har det blivit, allt med siktet inställt på att vinna SM-guldet i Norrköping.
När den regerande svenske mästaren, Fabian Delryd från Täby, tvingades packa ihop på grund av skadekänning tycktes vägen mot guld ligga öppen för Melwin - men det ska göras också. Och det gjordes det.
1.95 i första, 1.99 i första, 2.03 i första, 2.06 i första och när ribban också låg kvar, utan att darra, efter 2.09 i första försöket var guldet säkrat. Silvermedaljörerna, för de blev till slut tre stycken (!), stannade alla på 2.06: Oliver Ericsson-Sotterman från Upsala IF, Falu IK:s Emil Uhlin och Simon Wiklund från Mölndals AIK.
Med guldet i tryggt förvar höjdes ribban till 2.14 - och återigen gled Melwin över ribban direkt i första försöket. Upp med ribban ytterligare fyra centimeter och efter en inledande rivning följde ytterligare en rivning - innan ribban låg kvar i tredje och sista försöket. Nytt personbästa utomhus och marginalen ner till tvåan förstärktes till 12 cm.
Guldet är klubbens trettonde i höjdhopp och hela listan över föreningens SM-medaljer finns att hitta här.

Skribent: Stefan Holm
E-post: This is a mailto link

 

 

Hallquist logo-PMS300

 

SISU_Webb_Banner_170X170_samverkan

Postadress:
Kils AIK FIK - Friidrott
Östra Glänne Sanningen 1
66592 Kil

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: kansli@kilsfriidrott...